Ciekawostki o włosach – czy je znasz?

Szerokie grono czytelniczek regularnie odwiedza nasz blog w poszukiwaniu przydatnej wiedzy dotyczące pielęgnacji włosów. Nie bez powodu regularnie publikowane są treści o nowych trendach we fryzjerstwie, nowinkach kosmetycznych czy porady na temat pielęgnacji tafli.

Niniejszy artykuł prezentuje tak zwaną wiedzę od kuchni. Poznasz w nim ciekawostki o włosach, których być może do tej pory nie znałaś. Jeśli nie możesz pohamować swojej ciekawości, zapraszamy do lektury.

 1. Spośród wszystkich odcieniów włosów, najgęstszą taflę mają blondynki. U nich liczba włosów sięga nawet 146 tysięcy, podczas gdy szatynki mogą pochwalić się jedynie około 100-tysięczną cyfrą. Najmniej włosów mają rudzielce – niespełna 86 tysięcy.
 2. Na całej kuli ziemskiej istnieje tylko jeden procent osób posiadających naturalnie rude włosy. Gdy mówimy o odcieniu blond, liczba ta osiąga wysokość zaledwie dwóch procent.
 3. Codziennie włosy wydłużają się o 0,35 milimetra.
 4. Według doniesień z ostatnich badań, na świecie wyróżnia się około pięćdziesiąt odcieni włosów. Naukowcy nie poprzestają nad tym pracować, należy więc wnioskować, że gama odcieni wkrótce zwiększy się.
 5. Jak głoszą ostatnie wyniki badań, pojedynczy włos zdolny jest unieść ciężar o masie nawet do 100 gramów.
 6. W różnych miejscach na świecie odbywają się przedsięwzięcia, z których zysk przechodzi w całości na cele charytatywne. Jedna z takich akcji odbyła się kiedyś w Stanach zjednoczonych, gdzie wylicytowano włosy Elvisa Presleya za niemałą kwotę 115 tysięcy dolarów.
 7. Głównym składnikiem włosa jest keratyna, która przeważa w ilości około 80 procent. Na drugim miejscu jest woda, której zawartość oscyluje wokół 10-15 procent. Całości dopełniają lipidy, pigmenty oraz minerały.
 8. Najdłuższe włosy świata osiągnęły do tej pory długość 5,6 metra u jednej z przedstawicielek płci pięknej. O ponad metr więcej zdołał zapuścić mężczyzna, u którego zanotowano długość aż 6,8 metra.
 9. O niemal 30 procent można rozciągnąć włosy zaraz po umyciu głowy. Warunkiem jest zdrowa, zadbana tafla.
 10. Człowiek przeciętnie gubi 40-150 włosów każdego dnia. Nie ma więc obaw do niepokoju, jest to całkiem naturalny proces, niepowodujący łysienia.
 11. Aż trudno pomyśleć, że koloryzacja włosów kilkanaście lat temu budziła spore obawy o jakość włosów. W latach 50-tych zaledwie 7 procent pań w USA nieśmiało farbowało swoje włosy na inny kolor. Dziś robi to ponad 75 procent damskiej części społeczeństwa.
 12. Zadziwiające, lecz prawdziwe – prawie całe ludzkie ciało pokryte jest mikroskopijnej wielkości włoskami. Obszary pozbawione owłosienia to wewnętrzne strony dłoni, błony śluzowe ust oraz podeszwy stóp.
 13. Powiedzenie „Osiwieć ze stresu” wcale nie jest przenośnią. W wyniku szoku lub stresujących sytuacji człowiek może nabawić się siwych włosów zaledwie w dwa tygodnie.
 14. Najczęstszym dowodem na sali rozpraw jest ludzki włos.

Spodobały ci się te ciekawostki o włosach? Jeśli znasz inne i chcesz się nimi podzielić, czekamy na twój komentarz.

0 comments
0 likes
Prev post: Naturalne produkty do pięknych blond włosówNext post: Pielęgnacja włosów farbowanych

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy
Najpopularniejsze wpisy:
O mnie

o mnie

Cześć, jestem Anita.
Chcę Ci serdecznie powitać na moim autorskim blogu, na którym staram się publikować wartościowe artykuły na temat urody!